Our Staff

Administration

O'Meara, Ryan - Principal
Bács, Corrin - Assistant Principal
Jennifer Hill - Assistant Principal
Pellerin, Timothy - Assistant Principal
Soorani, Shaheen - Assistant Principal

Clerical Staff

Berberich, Meghan - General Assistant
Brazie, Lynn - Main Office
Burch, Hiroko - Attendance - [email protected]
Seenandan, Marlette - Discipline
Gibbs, Tiffany - Bookkeeper
Hill, Katherine - Office Manager
Sokol, Elizabeth - Registrar

Swetland, Jennifer - Data Tech

Clinic

Nguyen, Ha - Nurse
Mackiewicz, Amy - Clinic Assistant

Counseling

Counselors serve students whose last names are within the range in parentheses.

Calhoun, Terry (Maq - Ph)
Hill, Hayva (Str - Z)
Kepple, Stacy (A - Cha)
Melendez, Julie (Che - D) - Department Chair
Rinehardt, Marcus (Pi - Sto)
Snyder, Emily (Ho - Map)
Wilson, Emily (E - Hi)

Global Studies Academy Coordinator

Windish, Jessica

Student Activities Coordinator

Wynn, Andrew

School Resource Officer

 Hunter, Jennifer


ACADEMICS

AVID Coordinator

Hinton, Shawnda

Business & Marketing

Jefferson, Amisha - Business
Mulé, Cassidy - Marketing - Department Chair
Ordonio, Jason - Business

Driver's Education

 Boykin, Letoria

English/Language Arts (ELA)

Bailey, Emily
Comer, Heather - Department Chair
Cullifer, Shannon
Denvir, Matthew
Doughty, Greg
Fail, Renee
Fisher, Michelle
Free, Jenna - Virginia Teachers for Tomorrow (VTFT)
Gonzales, Heidi
Hulatt, Maria-Teresa
Mayo, Christina
Oravetz, Julia
Paine, David
Roberts, Kristen
Tuckerman, Elizabeth

English Second Language (ESL)

Thomas, Chonise

Family & Consumer Science

Chadwick, Cindy - Department Chair
Cimino, Sandra
Ericson, Lisa
Mettler, Laura

Fine Arts & Music

Campbell, Tricia - Art
DeMott, Earl - Drama
Nemeth, Karen - Vocal
Pucky, Adrienne - Orchestra
Rossettini, Timothy - Band Director - Department Chair
Schutte, Susan - Fine Arts

Health and Physical Education (HPE)

Hendricks, Ashley
Kepple, John
Morris-Platte, Lori - Department Chair
Platte, Theresa
Richardson, Charles
Rudd, Elizabeth
Strangis, Joseph
Whiteman, Edward

Mathematics

Bacalis, Thomas
Croy, Nacita
Cujardo, Pedro
Gjeldum, Joanna
Graham, Elizabeth
Henry, Carey
Myint, Matthew
Pearce, Abigail
Rinehart, Cindy
Rohmann, Andrew - Department Chair
Sendzik, Jeffrey
Tamayo, Franklin
Thien, Robert
Williams, Nickayl

Science

Baumer, David
Christiansen, Catherine
Friedman, Jamie
Johnson, Robert
Keelan, Connor
LeMay, Brittany
Matney, Kathryn
Mignardi, Gabriella
Quinn, Ryan
Robbins, Joseph
Spears, Kathleen
Treviño, Stephanie - Department Chair

Social Studies

Benoit, Eric
Bevan, Brian
Clouser, Lindsey
Downing, Patricia
Falls, Greg
Field, Justin
Fortune, Taylor
Holland, David - Department Chair
Ilvento, Amber
Kelly, Krystal
Kowalski, Nicholas
LaRoue, Kathleen
McGloine, Sheena
Montgomery, Taylor
Naim, Edna
Negron, Christopher
Paxton, William
Pope, Courtney
Watahovich, Bradley

Special Education

Alaniz, Christina
Brown, Christopher
Craig, Toni
Gaines, Shauna
Gavin, Kara
Gilchrist, John
Gulak, Leslie
Hall, Arianna
Hinkle, Sydney
Icayan, Jean
Johnson, Imajae
Johnson, Zamel
Sepulveda, Tania
Smith, Taylor
Turner, Vicki - Department Chair

Special Education Assistants

Conyers-Lew, LaToya
Gibson, Jessica
Granby, Dora
Jones, Juanito
Maynard-Lloyd, Jasmine
Mullaly, Thomas
Parker-Brown, Pamela
Parr, Ciara
Payne, Bonnie
Smith, Rosalva

Technology

Dyer, William
Gradney, Junius
Mantay, Austin - Department Chair
Rotella, Chad

World Languages

Alban, Sandra
Bagley, Lina
Gaillard, Simone
Henkel, Alla
Kelley, Victoria
Lopez, Aaramis
Piacentini, Merimar
Satoh, Julie
Titus, Andrew
Walborn, Lisa - Department Chair
Wang, Xin
Zahraoui, Fatima


ACADEMIC SUPPORT

Specialists

Bankes, Barbara - Library Media Assistant
Bergamino, Ashley - Gifted Resource Teacher
Dulmage, Bryan - Instructional Technology Specialist
Finnegan-Copen, Marie - Literacy Coach
Goldstine, Justin - Technology Support Technician
Graver, Courtney - Library Media Specialist
Heischober, Allison - Instructional Technology Specialist
Lizan, Rachel - Library Media Specialist
Petiet-Person, Sharon - Distance Learning Assistant
Roberts, Kristen - Reading Resource Specialist
Varela, Dororthy - School Improvement Specialist

Permanent Substitutes

Green, Jacquelyn


SCHOOL SUPPORT

Cafeteria

Foster, Michele
Key, Lolita 
Mills, Maria
Owens, Cynthia
Parr, Clara
White, John - Manager
Williams, Shardea

Custodial

Dildy, Lester - Head Day Custodian
Gibson, Billy - Head Night Custodian
Giddeon, Sam - Day
Grimes, Jennifer - Night
Hayes, Beatriz - Day
Nichols, Darryl - Day
Patterson, Arnold - Day
Robert-Toribio, Jennifer - Night
Smith, Jeffrey - Day
Toribio, Efren - Night
Tagra, Nilo - Day

Security

Atkinson, William
Brown, Joshua
Garufi, Vincent
Gibson, Khristopher
Parker Sr, John
Williams, Mary